تصویر منوچهر صدری خانلو

بهینه سازی تصاویر به توجهی از دو جنس دانشی و مهارتی نیاز دارد. یعنی برای بهینه سازی، هم باید از برخی مسائل مطلع باشد و هم توجه لازم را برای این موضوع خرج کنید! الگوریتم های خوبی برای این موضوع بر روی وب توسعه داده شده اند.

چند راهکار و پیشنهاد برای بهینه سازی تصاویر در وب می توان داشت:

  • هر جا ممکن است، از فرمت وکتور (Vector) استفاده کنید تا تصویر مستقل از اندازه و کیفیت قابل مشاهده باشد. به این ترتیب با حجم بسیار کمتری می توانید تصاویر بسیار با کیفیت تری داشته باشید.
  • تصاویر SVG را فشرده سازی و بهینه کنید. برای این کار مطمئن شوید که سرور شما تنظیمات لازم برای اعمال GZIP بر روی فایل های SVG را دارد. XML تولید شده توسط بسیاری از اپلیکیشن ها فراداده (MetaData) غیر مهمی دارد.
  • مناسب ترین فرمت برای تصاویر را انتخاب کنید. بسته به کارکرد و نیازمندی شما بر روی وب، فرمت تصویر مورد استفاده تان ممکن است در حجم تصویر و کیفیت بهینه آن اثرگذار باشد.
  • کیفیت تصاویر را بهینه کنید. لازم نیست حداکثر میزان رنگ و کیفیت در تصاویری که روی وب قرار می دهید وجود داشته باشد. با ابزارهایی که روی کیفیت عکس تاثیر می گذارند کار کنید و در این مورد به چشم خودتان اعتماد کنید. ممکن است به میزان بسیار بهینه ای از کیفیت و حجم برسید.
  • فراداده (MetaData) غیر الزامی را حذف کنید. بسیاری از تصاویر رستر (Raster) حاوی فراداده هایی هستند که وجود آنها ضرورتی ندارد، نظیر اطلاعات جغرافیایی، اطلاعات دوربین و ... . از ابزار مناسب برای حدف این فراداده ها استفاده کنید.
  • تصاویر را روی سرور ریسایز کنید. ریسایز کردن با این هدف باید انجام بگیرد که سایزی که به کاربر نمایش داده با سایز واقعی تصویر یکسان باشد. در واقع نباید تصاویر را در سایزی بزرگتر از سایزی که کاربر برای مشاهده نیاز دارد بر روی کلاینت (Client) لود کرد.
  • اگر مالک وب سایت بزرگی هستید که روزانه تصاویر و مطالب بسیار زیادی در اختیار کاربران خود قرار می دهید، تا حد ممکن سمت ابزارهای خودکار بروید تا امر بهینه سازی تصاویر، هر چه بیشتر به صورت خودکار  و با کمترین خطای ممکن انجام شود.

افزودن نظر جدید