تصویر منوچهر صدری خانلو

مهمترین دلایلی که صفحات ما به خاطر آن ایندکس نمی شوند چیست؟ در این مطلب به بیان 7 دلیل رایجی که مانع از ایندکس شدن صفحات می شوند می پردازیم.

  1. فرم های پیش نیاز برای نمایش مطالب: برخی اوقات شما ممکن است برای نمایش بخشی از محتوا کاربران را مجبور کنید تا فرمی را پر کنند و سپس محتوا را به آنان نمایش دهید. خوب طبیعتاً موتورهای جستجو به دلیل عدم توانایی در پرکردن فرم ها(!) قادر به مشاهده محتوای مورد نظر شما و ایندکس کردن آن نخواهند شد. برای رفع این مشکل، به روبات ها فرم را نمایش ندهید و آنها را مستقیماً به محتوا هدایت کنید.
  2. لینک های غیر قابل parse شدن در JS: اگر از JS برای لینک های خود استفاده می کنید، باید مطلع باشید که موتورهای جستجو اهمیت کمی برای اینطور لینک ها قائل هستند. در عوض بهتر است از لینک های درست HTML استفاده کنید.
  3. لینک دادن به صفحاتی که با meta robots tag یا robots.txt شده اند: فایل های  Meta Robots Tag و Robots.txt هر دو این امکان را به شما می دهند تا دسترسی روبات جستجوگر را به سایتتان محدود کنید. گاهی اوقات ممکن است وب مستر یک سایت برای محدود کردن دسترسی روبات های هرزه این فایل ها را تنظیم کرده باشند غافل از اینکه این محدودیت در دسترسی به روبات های جستجوگر نیز اعمال می شود.
  4. فریم ها یا I-frame ها: موتورهای جستجو فریم ها و آی فریم ها را ایندکس می کنند. اما مساله ای که وجود دارد در ساختار و نوع ایندکس کردن است. یک پیشنهاد خوب می تواند این باشد که اگر اطلاعی از نحوه ایندکس شدن لینک ها در آی فریم ندارید، فعلاً از آن برای محتوای مهم خود استفاده نکنید.
  5. بلاک جستجو در صفحه فایده ای برای موتورهای جستجوگر ندارد: شاید برخی از وب مسترها فکر کنند که وجود باکس جستجو در سایت به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا محتوای سایت را از طریق آن ایندکس کنند! خوب خیلی ساده، این دیدگاه اشتباه است.
  6. لینک های جاوایی، فلش یا پلاگین های دیگر: لینک هایی که درون فایل های فلش تعبیه می شوند، معمولاً ایندکس نمی شوند و لذا در دسترس موتورهای جستجو نخواهند بود!
  7. چند صد یا چند هزار لینک در یک صفحه: قبلاً گفته بودم که تعداد لینک های موجود در یک صفحه پر لینک (مثل صفحه اصلی) سعی کنید بیشتر از 100 عدد نباشد. تعداد خیلی زیاد لینک علاوه بر اینکه مانع از ایندکس شدن تمام آن لینک ها می شود، ممکن است تاثیر منفی روی رتبه و شباهت به اسپم شدن شما داشته باشد.

دوری جستن از موارد اشتباه فوق کمک می کند تا لینک های شما، لینک های سالم HTML باشند! این اولین اصل فنی است که باید در سایت رعایت کرد.

ترجمه ای از راهنمای مقدماتی سئو

دیدگاه‌ها

تصویر alikhodabandeh

alikhodabandeh (تایید نشده)

سلام دوستان عزیزمن به یه مشکل بر خوردم که کسی نمیدونه من از چند سایت پشتیبانی می کنم و الان یکی از سایت ها بدون دلیل 10روزی هست که تو هیچ موتور جستجویی دیده نمیشه.کارهایی کردم که رنک سایت افزایش پیدا کنه و موثر بوده اما با این حال سایت دیده نمیشه
امیدوارم بتونید کمکم کنید
باتشکر

افزودن نظر جدید