یکی از مهمترین ویژگی‌های یک سایت محتوایی داشتن ویرایشگر قوی با امکانات کامل است. گاهی بسیاری از صفحات و بخش‌های یک سایت تنها با استفاده از همین ویرایشگر‌های متنی (wysiwyg) ساخته می‌شوند.

دروپال به عنوان یک سیستم محتوایی قوی، در هسته خود فاقد همچین ویرایشگری است. لذا برای اضافه کردن آن باید از ماژول‌ها و کتابخانه‌های خارجی استفاده کرد. از این رو راه‌های زیادی برای افزودن ویرایشگر به دروپال وجود دارد. اما در اینجا قصد دارم تجربه موفقی که در ویرایشگر CKEditor با استفاده از ماژول Wysiwyg داشته ام را به اشتراک بگذارم.

 

نصب ماژول‌های مورد نیاز

ماژول Wysiwyg: این ماژول امکان تعریف ویرایشگر برای هریک از فرمت‌های متنی دروپال را به صورت جداگانه فرآهم می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید برای فرم ورود محتوا از ویرایشگر CKeditor با تمام امکانات و برای فرم کامنت از ویرایشگر niceEdit با حداقل امکانات استفاده کنید.

نکته مهم: اگر قصد استفاده از نسخه 4 به بعد ویرایشگر CKEditor را دارید حتما نسخه بالاتر از 7.x-2.2 ماژول Wysiwyg را نصب کنید. در حال حاضر نسخه بالاتر پایدار وجود ندارد لذا از نسخه توسعه 7.x-2.x-dev استفاده کنید.

کتابخانه CKEditor: یکی از نسخه‌های ویرایشگر را دانلود کرده و در مسیر sites/all/libraries از حالت فشرده خارج کنید. مطمئن شوید که فایل sites/all/libraries/ckeditor/ckeditor.js موجود است.

 

پیکربندی ماژول‌ها

بعد از نصب ماژول Wysiwyg و قرار دادن کتابخانه Ckeditor در مسیر sites/all/libraries، وارد مدیریت دروپال شده و به مسیر "مدیریت » پیکربندی » ایجاد محتوا » پروفایل‌های wysiwyg" بروید. در صورتی که مراحل فوق را درست طی کرده باشید صفحه زیر را مشاهده می‌کنید.

برای هر یک از فرمت های متنی که به ویرایشگر نیاز دارند گزینه CKEditor را انتخاب کرده و ذخیره کنید. سپس در همین صفحه به قسمت ویرایش هر یک از ردیف‌ها وارد شوید.

برای هر فرمت متنی هر یک از موارد زیر را پیکربندی کنید.

  • دکمه‌ها و پلاگین‌ها
  • در قسمت Basic setup گزینه  Allow users to choose default را انتخاب کنید.
  • در قسمت Editor appearance گزینه Use default toolbar button grouping را انتخاب کنید.
  • در قسمت Cleanup and output گزینه Force paste as plain text را انتخاب کنید.
  • در قسمت CSS مقدار Editor CSS را Define CSS انتخاب کنید. همچنین فایل editor.css را در مسیر قالب سایت ایجاد کرده و مقدار CSS path را به صورت زیر تعیین کنید.
%b%t/editor.css
# Available tokens: %b (base path, eg: /), %t (path to theme, eg: themes/garland

در فایل editor.css سعی کنید TypoGraphy ویرایشگر را تا جای ممکن شبیه به ظاهر سایت کنید.

پ.ن: هرچند ماژول CKEditor نیز بسیار قوی است و ویژگی‌های زیادی دارد. اما همیشه استفاده از ماژول‌های سبک‌تر که بیشتر API در اختیار قرار می‌دهند را ترجیح می‌دهم

دیدگاه‌ها

تصویر omid_bnt

omid_bnt (تایید نشده)

سلام من ویرایشگر متن ckEditor رو نصب کردم
اما حالا میخوام روی خود ویرایشگر پلاگین نصب کردم مثل پلاگین auto save از سایت خود ویرایشگر گرفتم و یا فلش (که دکمه اش توی نوار ابزار ویرایشگر بیاد)
ممکنه راهنماییم کنیم

افزودن نظر جدید