تصویر محمدعلی اکبری
پیاده سازی تالار گفتگو (انجمن) در دروپال

انجمن (تالار گفتگو - forum) یکی از ابزارهای قدیمی می‌باشد که از گذشته در بسیاری از وب‌سایت‌ها وجود داشته است. در سال‌های اخیر ابزارهای دیگری مانند شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های سوال و جواب (Q&A) در برخی حوزه‌ها، با موفقیت جایگزین انجمن‌ها شده اند.

با این حال انجمن به عنوان یک ابزار، هنوز در برخی حوزه‌ها کارایی دارد. به عنوان مثال در سایت تخصصی هنرهای دیجیتال از تالار به عنوان محیطی باز با قوانین کمتر برای تبادل اطلاعات و تجربه‌ها بین کاربران ستفاده می‌شود. این انجمن در کنار دیگر امکانات تعاملی محیطی متفاوت را ایجاد می‌کند که با توجه به نیازهای کاربران، قستمی مهم از این سایت است.

 

چرا باید از دروپال برای پیاده سازی انجمن استفاده کنم؟

راهکارهای زیادی شامل نرم‌افزارهای متن باز، رایگان و پولی برای پیاده سازی انجمن وجود دارد (در انتهای مطلب می‌توانید تعدادی از آنها را پیدا کنید). این نرم افزارها راهکارهای مناسبی برای راه اندازی انجمن هستند، اما برای قرارگیری در کنار دروپال با مشکلاتی رو به رو خواهند بود.

  • عدم یکپارچگی با سیستم کاربری دروپال: برای هر یک از آنها ماژولهایی برای یکپارچه سازی وجود دارد. اما این تلاش‌ها هرگز 100% نیازها را پوشش نمی‌دهند.
  • عدم یکپارچگی ظاهری با دروپال: قالب گرافیکی آنها با دروپال مشترک نیست، لذا برای ایجاد ظاهر یکپارچه با سایت اصلی باید تلاش زیادی صورت گیرد.
  • عدم چفت و بست شدن با امکانات دروپال: عدم توانایی استفاده ماژولهای سیستمی مانند rules و views در انجمن و برعکس
  • ...

لذا اگر راهی برای داشتن انجمن کاملی در دروپال داشته باشیم، می‌توانیم نگران موارد مطرح شده نباشیم. در ادامه مراحل پیاده سازی انجمن در دروپال به صورت گام به گام توضیح داده شده است.

 

گام اول: نصب ماژول‌های مورد نیاز

ماژول Forum: این ماژول در هسته دروپال موجود است و نیازی به دانلود ماژول دیگری نیست. کافی است آن را از "مدیریت » ماژول‌ها" فعال کنید. بعد از فعال سازی این ماژول نوع محتوای انجمن، دسته بندی انجمن و امکانات اولیه مورد نیاز ایجاد می‌شود.

ماژول Advanced forum: این ماژول امکانات اولیه انجمن را توسعه می‌دهد و آن را بسیار بیشتر شبیه به یک انجمن واقعی می‌کند. امکاناتی نظیر ایجاد خروجی‌های مختلف از ارسال‌های انجمن، منوهای پرش (Jump menu) مورد نیاز انجمن، بلوک‌های آماری و ...

این ماژول را نیز همانند دیگر ماژول‌ها دانلود کرده و سپس از مسیر "مدیریت » ماژول‌ها" آن را فعال کنید. همچنین فایل ترجمه آن را از صفحه ترجمه دروپال دانلود کرده و از مسیر "مدیریت » پیکربندی » منطقه‌ای و زبان » ترجمه واسط کاربری" آن را وارد کنید.

 

گام دوم: پیکربندی انجمن

1- پیکربندی اولیه انجمن

ابتدا از "مدیریت » پیکربندی » ایجاد محتوا » انجمن پیشرفته" تنظیمات اولیه انجمن را انجام دهید. در این مرحله می‌توانید قالب گرافیکی انجمن را تعیین کنید. خوشبختانه راهکاری برای ایجاد قالب‌های جدید وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

2- پیکربندی ثانویه انجمن

بعد از راه اندازی انجمن، اولین کار مدیریتی تعیین ساختار محتوایی آن است. اینکه چه تالارهایی در انجمن وجود داشته باشند و کاربران تحت چه ساختاری در انجمن فعالیت کنند. برای اینکار به "مدیریت » ساختار » انجمن‌ها" رفته و با استفاده از "چهارچوب" و "تالار" قسمت‌های مختلف مورد نیاز سایت خود را تعریف کنید.

چهارچوب: یک دسته بندی در انجمن است که در برگیرنده تالارها می‌باشد.

تالار: دسته بندی که کاربران تحت آن بحث‌های خود را مطرح می‌کنند و در آن فعالیت می‌کنند.

3- تعیین فیلدهای هر بحث و پاسخ‌های آنها

در دروپال هر بحث توسط node و پاسخ‌های آن توسط comment پیاده سازی می‌شوند. لذا با توجه به انعطاف پذیری دروپال 7 در تعیین فیلد‌ها و نحوه نمایش آنها برای این دو نوع موجودیت "Entity type"، می‌توانید ویژگی‌ها و ظاهر مباحث و پاسخ‌های آن را تعیین کنید.

برای اینکار به مسیر‌های زیر رفته و آنها را تعیین کنید:

  • "مدیریت » ساختار » انواع محتوا » عنوان انجمن » مدیریت فیلدها"
  • "مدیریت » ساختار » انواع محتوا » عنوان انجمن » فیلدهای دیدگاه"

4- تعیین سطوح دسترسی

برای تعیین سطوح دسترسی به "مدیریت » کاربران » مجوزها" رفته و از قسمت‌های "انجمن پیشرفته" و "محتوا" تعیین کنید چه کسانی توانایی ایجاد مباحث جدید و فعالیت در انجمن را خواهند داشت.

 

گام سوم: ایجاد قالب جدید برای انجمن

همراه با ماژول Advanced forum تعدادی قالب پیشفرض وجود دارد. در صورتی که این قالب ها با ظاهر سایت شما سازگاری ندارند، می‌بایست قالب خود را توسعه دهید.

قالب Advanced forum مجموعه ای از فایل‌های CSS، تصاویر، tpl و یک فایل .info است. با توجه به امکان ارث بری قالب‌ها از هم، تنها فایل .info اجباری است و بقیه فایل‌ها را بنا بر نیاز در قالب تعریف می‌کنیم.

سپس قالب جدید را به یکی از دو روش زیر به ماژول Advanced forum معرفی می‌کنیم:

  • راه اول: قرار دادن پوشه قالب در مسیر قالب اصلی سایت.
  • راه دوم: توسعه یک ماژول برای تعریف قالب جدید.

برای مطالعه جزنیات بیشتر این مطلب را در سایت دروپال مطالعه کنید. همچنین قالب مورد استفاده در سایت تخصصی هنرهای دیجیتال نیز در پیوست آمده است.

راهکارهای standalone برای پیاده سازی انجمن

phpBB: محبوب ترین انجمن متن باز می‌باشد. این نرم افزار جامعه فعالی دارد و به صورت مداوم به روزرسانی می‌شود.

vBulletin: همانند phpbb اما غیر متن باز است و با توجه به امکانات مورد نیاز، قیمت آن مشخص می‌شود. نسخه‌های Null شده ای از این نرم‌افزار وجود دارد.

SMF: یک انجمن متن باز است و بعد از phpBB بیشتر از این نرم افزار برای راه اندازی انجمن استفاده می‌شود.

برای هریک از این راهکارها

 

دیدگاه‌ها

تصویر حسین

حسین (تایید نشده)

سلام ببخشید یک سوال
در تنظیمات انجمن دو گزینه است. یکی به فارسی نوشته افزودن چارچوب

یکی هم نوشته افزودن انجمن

من متوجه ایندو نشدم؟
مثلا من بخوام یک انجمن برای مکانیک داشته باشم. یک انجمن هم برای اشپزی که هیچ نسبتی ندارند با کدوم باید جدا کنم؟

forum/add/container
یا
forum/add/forum

کدوم یک؟ با تشکر

تصویر علی

علی (تایید نشده)

ببخشید من یک انجمن با امکاناتی مثل phpbb یا mybb میخوام، اما میخوام با دروپال راه اندازی کنم سایتم رو. چه راهی هست که بتونم اعضای سایت دروپالیم همزمان عضو انجمن با سیستم مدیریت محتوای دیگه من هم بشن؟ ممنون.

افزودن نظر جدید