تصویر احسان شیرازی
تفاوت پروکسی معکوس با پروکسی سرور متداول
به طور کلی لغت پروکسی برای توصیف چیزی (یا کسی) که جای چیزی دیگر عمل می‌کند به کار می‌رود. که در حوزه کامپیوتر منظور کامپیوتری است که جای کامپیوتری دیگر عمل می‌کند. در بیشتر اوقات منظور از وب پروکسی، پروکسی سرور مستقیم است.
پروکسی معکوس نوعی پروکسی سرور است که بجای کلاینت به بازیابی منابع از یک یا چند سرور مشخص می پردازد. سپس این منابع به گونه‌ای به کلاینت بازگردانیده می‌شوند که گویی از پروکسی سرور آمده‌اند. یک پروکسی سرور معمولی به عنوان واسط میان کلاینت (های) مربوطه و منابع قابل دسترسی بر روی اینترنت عمل می‌کند، در حالیکه پروکسی سرور معکوس واسطه میان سرور یا سرورهای تعیین شده می‌باشد و فقط منابعی که آنها فراهم می‌کنند را بازمی‌گرداند.
یعنی اگر کامپیوتر شما را X فرض کنیم، پروکسی معکوس را با Y و وب‌سایتی که شما می‌خواهید بازدید کنید را با Z نشان دهیم، ارتباط معمول و بدون حضور پروکسی سرور اینگونه است X -> Z. اما در پاره‌ای اوقات مدیر وب‌سایت Z به دلایل مختلف دسترسی مستقیم به Z را محدود یا رد می‌کند و بازدید کننده‌ها را مجبور به عبور از Y می‌کند. که در اینصورت همانطور که گفته شد Y به نیابت از X اقدام به بازیابی منابع از Z می‌نماید. (X -> Y -> Z)
حال در مورد پروکسی مستقیم هم همین سناریو را بررسی کنیم. X به دلایل مختلفی (مثل فیلترینگ یا تحریم) اجازه دسترسی مستقیم به Z را ندارد، پس Y به نیابت از X به بازیابی منابع از Z اقدام می‌نماید. (X -> Y -> Z)
زنجیره‌ی حاصل در هر دو نوع ارتباط یکسان از آب در آمد (X -> Y -> Z)، اما تفاوت در اینجاست که هنگامی که ارتباط از طریق پروکسی معکوس اتفاق می‌افتد، X متوجه حضور Y نمی‌شود و فکر می‌کند که مستقیما با Z در ارتباط است.
معمولا پروکسی معکوس رویت‌پذیری کمتری نسبت به پروکسی سرور مستقیم دارد، همچنین به تنظیمات یا دانش خاصی در X نیاز ندارد. 

برخی از کاربردهای پروکسی معکوس
• از پروکسی سرورهای معکوس می‌توان برای مخفی نمودن وجود سرورهای مبدا یا ویژگی‌های آنها استفاده نمود.
• در برخی از وب سایت‌های امن عمل رمزگذاریه SSL توسط پروکسی سرور معکوسی که مجهز به سخت افزار تسریع کننده‌ی رمزنگاری است انجام می‌گردد.
• پروکسی معکوس می‌تواند با ذخیره نمودن محتواهای ایستا و پویا از بار روی سرور (های) مبدا بکاهد (به این سرورها Web Accelerator گویند).
• پروکسی سرور معکوس می‌تواند با فشرده سازی محتوا سرعت بارگذاری را افزایش دهد.
• اگر چندین وب سرور فقط از طریق یک IP عمومی قابل دسترس باشند، احتمالا پای یک پروکسی معکوس در میان است. 


منابع: Wikipedia و StackOverFlow
برچسب ها: 

دیدگاه‌ها

تصویر reza

reza (تایید نشده)

jaleb boood

تصویر محمد

محمد (تایید نشده)

یک سوال داشتم. پراکسی های معمول که گاهی برای عبور از فیلتر استفاده می شود، پراکسی مستقیم هستند یا معکوس؟

تصویر احسان شیرازی

احسان شیرازی

اونا مستقیم هستند

تصویر محمدعلی اکبری

محمدعلی اکبری

سوال اول آیا میشه پروکسی معکوس رو به صورت سلسله مراتبی داشت؟ یعنی یه پروکسی معکوس جلوی چند تای دیگه باشه؟ سوال دوم اینکه تفاوت پروکسی معکوس و لود بالانسر چیه؟ سوال سوم اینکه پروکسی معکوس نرم افزاریه یا سخت افزاری؟

تصویر احسان شیرازی

احسان شیرازی
بله.
یکی از تفاوتشون اینه که پروکسی معکوس میتونه عملکرد لود بالانسر داشته باشه، ولی هر پروکسی معکوسی لزوما لود بالانسر نیست. دوم اینکه نحوه‌ی بالانس کردنشون با هم متفاوته.
یه ترکیبی از هر دوشه.
تصویر محمد

محمد (تایید نشده)

سلام آقای شیرازی. من از شاگردای شما بودم. ممنون از مطلبتون.

تصویر احسان شیرازی

احسان شیرازی

سلام. هر جا هستی موفق باشی

تصویر حسام

حسام (تایید نشده)

سلام آقای شیرازی،
من از مخلصان شما هستم. از مطالب شما استفاده کردم. ممنون از مطالبتان.
بُد بی.

تصویر احسان شیرازی

احسان شیرازی
سلام حسام خان،
منم از کوچیکان شما هستم.
بُد بی آقا بُد بی.

افزودن نظر جدید