تصویر فاطمه محمدی
نقدی بر سایت رستا
سایت رستا با وجود نکات بسیار خوبی که در طراحی خود جای داده است (از جمله وجود رنگ سبز الهام گرفته از آرم اصلی سایت و گسترش آن در تمامی اجزا سایت برای نزدیکی بیشتر عناصر و نیز هم خانواده نمودن آنها، طراحی خوب پیکتو گرام ها در صفحه اصلی و استفاده از رنگ های خنثی خاکستری و ...) بعضی ایرادات هم به خود دارد.

عدم هماهنگی پیکتوگرام‌ها
با اینکه وجود باکس خدمات در وسط صفحه اصلی کمک بسیار زیادی به کاربر در پیدا کردن عنوان مورد نظرش می‌کند، اما چیزی که در مورد این باکس قابل توجه است، عدم هماهنگی پیکتوگرام‌های استفاده شده در آن با عناوین مرتبط شان (در بعضی موارد) و نیز عدم هماهنگی آنها با پیکتوگرام‌های موجود در صفحات داخلی همان عناوین می‌باشد.

عدم یکپارچگی بخش‌های مختلف
در صفحات داخلی خدمات چینش مطالب و باکس بالایی کادر سفید متن (با ما تماس بگیرید) تنها در دو صفحه "طراحی و پیاده سازی وب" و "بهینه سازی موتورهای جستجو" (که متن از بالا و نه باکس سفید رنگ شروع می شود) مشاهده می‌شود. و عدم وجود باکس های مشابه در بسیاری از صفحات سایت دیده می شود که این خود از زیبایی سایت و یکپارچگی هرچه بیشتر آن کاسته است.


صفحات تکمیل نشده
وقتی در منوی اصلی روی "رستا" کلیک می‌کنیم (با وجود صفحات زیر مجموعه) مرتبط ترین صفحه با "رستا" یعنی "درباره ما" باز می شود، ولی با کلیک روی "خدمات" دوباره صفحه اصلی پیش رویمان قرار می گیرد.

عدم وجود اطلاعات کافی در Footer
Footer سایت با رنگ خاکستری تیره به خوبی خود را از دیگر بخش‌های سایت جدا کرده است، ولی وجود اطلاعات کافی برای مشتری برای تماس با شرکت (از جمله آدرس و نقشه) یا Bold شدن شماره تماس و پست‌الکترونیکی و یا حتی وجود فرم تماس با مشتری، درون آن ضروری حس می شود.


محتوای خسته کننده‌‌ی برخی بخش‌ها
بعضی صفحات داخلی دارای متن‌های بلند و درنتیجه خسته کننده برای مطالعه مخاطب می‌باشند؛ شاید گذاشتن تب و ارجاعات درست از تیترها به مطلب مورد نظر در صفحه (با کلیک) در بالای متون، کمک خوبی به حل این مشکل باشد (وجود اینفوگرافی و ساختارهای تصویری کمک بهتری است به اینگونه متن‌ها است).

موارد دیگری نیز از قبیل
  1. روبان حاوی عنوان صفحه که تنها در صفحات اخبار، تماس با ما و پشتیبانی قرار گرفته است، در بقیه صفحات دیده نمی شود.
  2. نبود خط راهنما ( Breadcrumb) در بالای صفحات.
  3. باز شدن صفحات پروژه، روی همان صفحه و از دست رفتن صفحه قبلی با کلیک روی دکمه مشاهده سایت.
  4. عدم تناسب آیکون های شبکه های اجتماعی با دیگر اجزای سایت.
  5. Favicon نامشخص است.
  6. ناهماهنگی میان تیتر های باکس خدمات در وسط صفحه اصلی با "خدمات" در منو وجود دارد.

دیدگاه‌ها

تصویر محمدعلی اکبری

محمدعلی اکبری

از نکته بینی شما بسیار سپاسگزارم. تقریبا همه موارد رو قبول دارم و باید مورد توجه قرار بگیرند.

افزودن نظر جدید