تصویر محمدعلی اکبری
ویرایشگری برای کار همزمان روی محتوا: etherpad-lite
یک CDN پر از JS خوب است یا بد؟
CDNJS توسط کمپانی CloudFlare راه اندازی شده است. این وبسایت یک CDN از تعداد زیادی از کتابخانه‌های JavaScript است. اگر قبلا با Google CDN یا Microsoft CDN کار کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که تنها معروف‌ترین و پرکاربردترین کتابخانه‌ها به آنها راه پیدا کرده‌اند. شعار CDNJS میزبانی از همه کتابخانه‌های JavaScript است.
سوال اینجاست که آیا استفاده از CDNهای عمومی برای میزبانی از JavaScriptهای سایت شما، واقعا سرعت بارگذاری صفحات را بالا خواهد برد؟
فلسفه استفاده از CDN: تکیه به احتمال بارگذاری آن فایل در حافظه Cache مرورگر مخاطب از قبل و به واسطه بازدید از سایت دیگری که از همان CDN استفاده کرده است.
به عنوان مثال چقدر احتمال دارد برای کتابخانه‌ی alloy-ui یک CDN سرعت بارگذاری صفحه‌ی شما را بالا ببرد؟ حتما زیر 1%، تنها اتفاقی که می‌افتد این است که فرصت Aggregate و Compress کردن فایل‌ها را از دست داده‌اید.

ویرایشگری برای کار همزمان روی محتوا: etherpad-lite
یک نمونه موفق از ویرایشگرهای متن همزمان (Google Docs) را قبلا دیده‌اید. هم اکنون ابزارهای زیادی برای انجام کارها به صورت تیمی و اشتراکی در وب وجود دارد. اما در بین آنها کمتر دیده می‌شود بتوان یک فایل متنی را باز کرد و همانند Google Docs به صورت اشتراکی روی آن کار کرد. کتابخانه etherpad-lite که برای اجرا به Node.JS نیاز دارد اخیرا به صورت متن باز منتشر شده است و به شما اجازه می‌دهد ویرایشگری تیمی بر روی سایت خود بالا آورید.


برچسب ها: 

افزودن نظر جدید