تصویر هادی داودپور
سایت Awwwards
چند ساليست سر و کله سايت‌هايي در وب پيدا شده که با هدف ايجاد رقابت و کشف استعدادهاي نو در طراحي وب، به امتيازدهي و انتخاب بهترين ها در ميان سايت‌هاي مختلف مي‌پردازند. شايد يکي از قدرتمندترين سايت‌هايي که در اين ميان شروع به کار کرده است سايت awwward.com باشد که با همکاري شرکت‌ها و سازمان‌هايي از قبيل Google ، Microsoft ، Legwork ، AKQA و چندين شرکت صاحبنام ديگر براي خود اعتبار زيادي کسب کرده است و در جايگاه کنوني خود، اين فعاليت را به صورت يک کسب و کار درآورده است. در اين ميان هرساله علاوه بر جذب تعداد زيادي کاربر در راستاي نظرسنجي و انتخاب بهترين سايت‌ها از ديدگاه مخاطبين عام، با گردآوردي يک تيم کارشناسي قوي از سراسر دنيا در قالب هيئت داوري به بررسي نقاط ضعف و قوت سايت‌هاي متقاضي شرکت در اين رقابت مي‌پردازد. هيات داوران awwwards به همراه کاربران، بعد از بررسي پارامتراهايي چون طراحي، خلاقيت، قابليت‌ها و محتوا به هر سايت يک نمره از 1 تا 10 مي‌دهند تا علاوه بر مشخص شدن نکات ضعف و قوت سايت، به بالاترين نمره در ميان سايت‌هاي شرکت‌کننده عنوان "سايت روز" و در پايان هر ماه "سايت ماه" تعلق گيرد. و در پايان هر سال مجموعه‌اي با عنوان 365 سايت برگزيده به چاپ خواهد ‌رسيد.
فرايند ارزيابي استعداد بهترين طراحان وب و توسعه دهندگان يک کار فوق العاده پيچيده است که نياز به دانش و تجربه زياد دارد. هيئت داوران حرفه‌اي awwwards با بررسي تمام جنبه‌هاي سايت به صورت عادلانه به ارزيابي و تحليل آن مي‌پردازد. با اين حال، حتي اين هيئت منصفه نيز مصون از خطا نيست. سايت هايي که به عنوان نامزد انتخاب شده اند توسط 7 نفر از هيئت داوران ارزيابي مي شوند و راي هشتم توسط کاربران افتخاري سايت (با وضعيت بيش از 5000 عضو افتخاري) مشخص مي گردد و در انتها نمره نهايي مشخص مي‌شود. , و این امر باعث مي شود که کل اين فرايند 10 روز به طول بیانجامد.


سيستم ارزيابي بر اساس 4 معيار است: طراحي، خلاقيت، قابليت ها و محتوا بعد از جمع آوري نمرات، هیئت داوران سيستم اعمال الگوريتم زير را به منظور به دست آوردن نمره نهايي استفاده مي‌کنند. عنوان Nick Jones
پس از اينکه راي گيري به اتمام رسيد ، وب سايت‌هايي که توسط داوران و اعضاي افتخاري نمره 6.5 و يا بالاتر گرفته‌اند مفتخر به دريافت لوح Nick Jones مي‌شوند. با دريافت اين لوح 100 امتياز به سايت‌هاي برگزيده داده مي‌شود و رتبه آن‌ها در awwwards بالاتر خواهد رفت.
سايت برگزيده روز
هنگامي که روند راي دهي کامل شد ، تيم داوري awwwards ، سايت‌هايي را که بيشترين امتياز را کسب کرده‌اند در نوبت اعطای "سايت روز" قرار داده و در 3 ماه پس از آن در تقويم در حال انتظار خواهد گذاشت و اين درحاليست که در طي اين مدت سايت‌ها با نامزدهاي دريافت جايزه سايت روز در رقابت خواهند بود. سايتي که به عنوان "سايت روز" انتخاب مي‌شود در عرض چند ساعت توسط هزاران نفر از طراحان، برنامه نويسان، وبلاگ نويسان و سازمان ها در سراسر جهان ديده مي شود و اسامي برندگان نيز در کتابي با عنوان " 365 وب سايت منتخب در سراسر جهان" منتشر خواهد شد. در ضمن عنوان "سايت روز" 250 امتياز را براي سايت منتخب به همراه خواهد داشت.
سايت برگزيده ماه
سايتي که در هر ماه بالاترين نمره را کسب کرده‌اند نامزد عنوان "سايت ماه" خواهند شد که در اين مرحله هيئت داوران مجددا در بين اين 5 سايت به ارزيابي پرداخته و يک سايت را به عنوان "سايت ماه" انتخاب مي‌کنند.


همه برندگان "سايت ماه" به صورت خودکار براي "سايت سال" نامزد دريافت جايزه مي‌شوند. تيم awwwards همچنين 3 نامزد ديگر را از برندگان "سايت روز" انتخاب کرده و به نامزدهای دريافت عنوان "سايت سال" اضافه مي‌کند.
اين نامزدها در دو مسابقه وارد مي‌شوند:
"سايت سال" به انتخاب هيئت داوران awwwards
و "سايت سال" به انتخاب کاربران

همچنين تيم awwwards در پایان هر سال، 10 نامزد را شايسته عنوان آژانس طراحي منتخب سال دانسته و به آن‌ها لوح تقدير اعطا مي‌کند.

منبع: awwwards.com

دیدگاه‌ها

تصویر هادی داودپور

هادی داودپور

از سایت‌های ایرانی هم میشه از سایت iranwebfestival.com نام برد که چند وقتی میشه به دنبال اینگونه فعالیت‌هاست.

تصویر محمدعلی اکبری

محمدعلی اکبری
این سایت‌ها برای گرفتن ایده طراحی خیلی عالی هستن. به نظرت جشنواره وب ایران چقدر اعتبار داره؟ ارزش شرکت کردن داره؟ و بعدش چی بدست میاری؟

تصویر هادی داودپور

هادی داودپور
والا من سایت جشنواره وب ایران رو که دیدم، اصلا جدیش نگرفتم و نمیدونم کاشون تا چه حدی حرفه‌ای هست، داخل سایتشون هم اطلاعات درست حسابی نیست. به نظرم اصلا در حد قیاس با awwwards نیست، تنها کاری که تو سایت جشنواره تو چشمه داخل فوتره که تعریف و تمجید از فلانی بهمانی گذاشته که خیلی کار سطح پایینیه. شاید باید باهاشون ارتباط پیدا کنیم که از کیفیت کارشون سر در بیاریم و ببینیم که پشتیبان اصلیشون کیه.
تصویر حمزه

حمزه (تایید نشده)

مطلب بسیار جالبی بود. با تشکر از جناب سروان

تصویر هادی داودپور

هادی داودپور

ممنون حمزه جان، دلم برات تنگ شده حسابی.

تصویر حمزه

حمزه (تایید نشده)

ما بیشتر دلمون برات تنگ شده داش هادی. پیش ما بیا جناب سروان.

افزودن نظر جدید