تصویر محمدعلی اکبری
مدیریت تگ گوگل چیست؟
گوگل نرم‌افزار جدید خود با نام "مدیریت تگ گوگل" را منتشر کرد. در ابتدا کلمه تگ در نام این نرم‌افزار ممکن است گیج کننده باشد. اما منظور گوگل بسیار روشن و دقیقا همان تگ‌های HTML است. قالب‌هایی از تگ‌های HTML که در ادامه به صورت روشن توضیح داده می‌شود.
به وسیله سیستم مدیریت تگ گوگل، می‌توان کدهای مورد نیاز برای اضافه کردن سرویس‌های مختلف مانند گوگل آنالیتیک، دابل کلیک، نرم‌افزارهای تبلغاتی و غیره که باید به سایت اضافه شوند، را مدیریت نمود.
ایده‌ی این نرم‌افزار ساده و درعین‌حال بسیار زیبا و کاربردی است. تا قبل از این برای اضافه کردن هر سرویس به سایت لازم بود کدهای مربوط به آن سرویس خاص به صورت جداگانه در متن نرم‌افزار وارد شود. به عنوان مثال اگر از سرویس‌های Google Analytic، سیستم تبلیغات DoubleClick و چند سرویس دیگر در یک سایت استفاده می‌شد، برای هریک از این سرویس‌ها قطعه کد HTML شامل کدهای JavaScript باید در جایی از HTML اصلی نرم‌افزار وارد می‌شد. به وسیله Google Tag Manager تنها قطعه کد مربوط به آن را در نرم‌افزار وارد می‌کنید، بعد از این مرحله کافی است وارد google.com/tagmanager شوید و تگهای دیگر را از پنل مدیریتی آن کنترل کنید.

فواید استفاده از سیستم مدیریت تگ گوگل
1- دیگر نیاز به برنامه‌نویس برای تغییر کدهای برنامه نیست. مستقل بودن از برنامه نویس به وب‌مستر سایت کمک می‌کند اقدامات مورد نیاز را بدون داشتن دانش فنی و تنها با چند کلیک ساده انجام دهد.
2- استفاده از قالب‌های گوگل برای اضافه کردن سرویس‌ها به صورت مدیریت شده به معنی کاهش خطای انسانی است.
3- امکان تعریف قوانین برای انتشار یا عدم انتشار کد‌ها در صفحات مختلف

کدام سرویس‌ها را می‌توان از این طریق به سایت اضافه کرد؟
1- قالب‌های کد مربوط به سرویس‌های گوگل و دابل‌کلیک
2- قالب‌های کد مربوط به سرویس دهندگان مورد تایید گوگل
3- تگ‌های اختصاصی

افزودن نظر جدید