تصویر محمدعلی اکبری
یکی از معیارهایی که به تازگی در سنجش وضعیت وب‌سایت‌ها اهمیت خاصی پیدا کرده است، نمایش مناسب محتوای وب‌سایت در اندازه‌های مختلف صفحه نمایش است.
طراحی پاسخ‌گو (Responsive)
طراحی پاسخ‌گو(responsive) دیدگاه جدیدی در طراحی وب است که به مسائل مربوط به نمایش وب‌سایت در ابزارها و اندازه‌های مختلف صفحه نمایش می‌پردازد.
به این گونه که سعی می‌شود متاسب با اندازه صفحه نمایش، محتوا به شکلی قابل استفاده برای کاربر به نمایش درآید.
در دیدگاه طراحی پاسخگو، طراح وب ممکن است تصمیم بگیرد برای کاربرانی که با موبایل (صفحه نمایش حدود 350 در 400 پیکسل) وب‌سایت را مشاهده می‌کنند، به جای پیکربندی دو ستونی از پیکربندی یک ستونی استفاده کند.
حتی ممکن است برخی اجزای صفحه حذف شوند و یا با المان‌های دیگیری جایگزین شوند. به عنوان مثال فهرست اصلی سایت که شامل ده‌ها لینک است به یک لیست خلاصه و باز شونده تبدیل می‌شود.

برای دست یابی به طراحی پاسخ‌گو گرافیست و برنامه‌نویس وب‌سایت نقش فعالی دارند. گرافیست باید طرح خود را در صفحه نمایش‌های مختلف تصور کند و طرحی مناسب ایجاد کند، تا برنامه نویس بتواند با استفاده از تکنیک‌های مختلف، آن را پیاده سازی کند.
بر خلاف تصور رایج، طراحی پاسخگو به مرورگرهای مدرن که از Media Queries پشتیبانی می‌کنند، محدود نمی‌شود. تا قبل از این امکان پیاده‌سازی این گونه طرح‌ها توسط کتابخانه‌های جاوا اسکریپتی نیز وجود داشته است.
هم اکنون نیز کتابخانه‌های سی‌اس‌اسی و جاوا اسکریپتی زیادی برای سهولت پیاده‌سازی طرح پاسخ‌گو موجود است که Twitter Bootstrap، Zurb Foundation و Skeleton از آن جمله هستند.
در صورتی که تصمیم به پاسخ‌گو کردن طرح فعلی وب‌سایت خود دارید، نیازی به طراحی و پیاده‌سازی مجدد وجود ندارد. تکنیک‌های زیادی برای تصحیح طرح فعلی وب‌سایت شما وجود دارد.

دیدگاه‌ها

تصویر امیر حسین اکبری

امیر حسین اکبری

با توجه به خط آخر مطلب شما، چنانچه وب سایت فعلی را بخواهیم با استفاده از طراحی پاسخگو برای انواع کاربران بهینه نماییم، چه تکنیک هایی موجود است؟
با تشکر فراوان

تصویر محمدعلی اکبری

محمدعلی اکبری

مرورگرهای مدرن مانند نسخه‌های آخر IE، Firefox و Chrome از Media Queries که در CSS3 معرفی شده است، پشتیبانی می‌کنند. از این قابلیت می‌توان استفاده کرد و طراحی وب‌سایت را با همان HTML قبلی به یک طرح پاسخگو تبدیل کرد.

تصویر وبلاگ شهر دیجی

وبلاگ شهر دیجی (تایید نشده)

وب سایت بسیار جذاب و مفیدی دارید
حضور همه متخصصان طراحی وب در یکجا، آدم رو خوشحال میکنه

تصویر saeed

saeed (تایید نشده)

برای تست واکنش گرایی وب سایت خودتون می تونید به سایت
http://pasokhgoo.ostowa.ir
مراجعه کنید.

تصویر محمدعلی اکبری

محمدعلی اکبری

بابت معرفی ابزار خوب و حرفه ایتون ممنونم

افزودن نظر جدید