این مطلب روال کامل تهیه پشتیبان از وب سایتی که روی سرور لینوکس میزبانی شده است و از پایگاه داده MySQL استفاده می‌کند را پوشش می‌دهد.

ابتدا پوشه‌های زیر را ایجاد کنید.

تصویر محمدعلی اکبری

ابعاد سایت

  • 1.5 میلیارد بازدید از صفحات در ماه
  • 525 میلیون فروش در 2011
  • 40 میلیون بازدیدکننده در ماه
  • 800 هزار فروشگاه در 150 کشور

ابعاد MySQL

  • 25 iهزار کوئری در ثانیه
تصویر محمدعلی اکبری

در برنامه نویسی و کار با نرم افزارها زیاد اتفاق می‌افتد که فکر می‌کنیم همه‌ی کار را به درستی انجام داده‌ایم اما در نهایت چیزی بجز یک WSOD دریافت نکرده‌ایم.

تصویر شیرین عبدالهی
ابزاری برای ساخت بک-اند برای دیتابیس شما.

شاید شما در سایت خود دیتابیس ساده ای داشته باشید که بخواهید برای آن ادمین داشته باشید.این برنامه کار شما را راحت میکند.ساختار آن توسط silex نوشته شده و به راحتی قابل دستکاری است.

تصویر محمدعلی اکبری

یک مدیر سرور (SysAdmin) باید منابع (Resource) زیادی از یک سرور را تحت کنترل گرفته و آنها را پیکربندی و مونیتور کند. SysAdmin برای این کار شاید ترجیح دهد تک تک منابع را به صورت دستی و از طریف ترمینال مدیریت کند و یا از کنترل پنل‌ها استفاده کند.

تصویر محمدعلی اکبری

این تجربه کاری در خلال نصب و راه اندازی سیستم آموزش مجازی مودل برای یک شرکت معتبر بدست آمده است و قالب یک مقاله ارائه می‌شود. این شرکت از راهکارهای مبتنی بر ویندوز استفاده می‌کند در واقع استک نرم افزاری ویندوز، IIS و SQL Server مورد نظر است.

تصویر محمدعلی اکبری
FFmpeg یک بسته نرم افزاری برای پردازش و تبدیل فایل‌های تصویری است. این راهکار روی بیشتر سیستم‌عامل ها در دسترس است.
تصویر منوچهر صدری خانلو
اعمال محدودیت در سرورهای که تعداد زیادی دامنه بر روی آن قرار دارند از جهت رعایت محدودیت ها و حقوق هر دامنه اهمیت دارد. Tweak Settings اینترفیسی که برای اعمال برخی تنظیمات در CPANEL و WHM طراحی شده است.
تصویر محمدعلی اکبری

PHP-FPM یک پیاده سازی دیگر از PHP FastCGI بوده و برای سابت‌های heavy-load مناسب است. از ویژگی‌های آن در مقایسه با PHP معمولی و دیگر پیاده سازی‌های PHP FastCGI می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصویر محمدعلی اکبری

در میل سرور exim ممکن است به دلیل افزایش حجم ایمیل ها و یا عدم موفقیت در ارسال‌های قبلی، این ایمیل‌ها در صف قرار گیرند. همچنین برخی ایمیل‌ها با توجه به تنظیمات exim ممکن است در صف ارسال یخ (Frozen Messages) بزنند.

تصویر محمدعلی اکبری

گاهی هنگام نصب نرم‌افزارهای نوشته شده با PHP در مرحله بررسی نیازمندیهای سرور ممکن است چند افزونه مورد نیاز روی سرور نصب نباشند. به عنوان مثال یکی از افزونه‌های مورد نیاز نرم افزار moodle (مودل: آموزش مجازی) افزونه‌ zip است.

جداول پایگاه داده به دلایل مختلفی ممکن است corrupt شوند. این جداول باعث می‌شوند نرم‌افزار استفاده کننده از آنها با خطا رو‌به‌رو شود. در وضعیت بدتر این جداول ممکن است باعث restart شدن‌های متوالی پایگاه داده شوند. نرم‌افزار mysqlcheck ابزاری است برای بررسی و تعمیر این جداول که در ادامه نحوه استفاده از آن را توضیح خواهیم داد.
تصویر محمدعلی اکبری

کرون جاب این قابلیت را برای کاربران ایجاد می‌کند تا بتوانند کار‌ها (دستورها و شل اسکریپت) به صورت زمان بندی شده و در دوره‌های مشخص اجرا کند.

برای ایجاد Cron job جدید بعد از ورود به محیط cPanel از قسمت Advanced بر روی گزینه Cron jobs کلید کنید:

تصویر محمدعلی اکبری
APC یک افزونه PHP است که opcode های PHP را کش میکند و به این وسیله سرعت اجرای نرم‌افزارهای نوشته شده با PHP را افزایش می‌دهد.
تصویر محمدعلی اکبری
بهینه سازی LAMP شامل بهینه سازی هر یک از قسمت‌های استک LAMP شامل Linux، Apache، Mysql و PHP است. این مقاله در 4 بخش منتشر خواهد شد که در قسمت سوم بهینه‌سازی MySQL توضیح داده خواهد شد.
تصویر محمدعلی اکبری
بهینه سازی LAMP شامل بهینه سازی هر یک از قسمت‌های استک LAMP شامل Linux، Apache، Mysql و PHP است. این مقاله در 4 بخش منتشر خواهد شد که در قسمت دوم بهینه‌سازی Apache توضیح داده خواهد شد.
تصویر محمدعلی اکبری

بهینه سازی LAMP شامل بهینه سازی هر یک از قسمت‌های استک LAMP شامل Linux، Apache، Mysql و PHP است.

تصویر محمدعلی اکبری
ارائه پست‌الکترونیک بر روی آدرس دامنه اختصاصی مشتری یکی از امکانات cPanel است. از ویژگی‌های آن گزینه‌های مدیریتی مناسبی است که امکان استفاده مؤثر از پست‌الکترونیک را فرآهم می‌کند...
پست‌الکترونیک در cPanel
ابتدا با نام کاربری و کلمه عبوری که از طرف شرکت رستا برای مدیریت پنل هاست خود دریافت کرده اید وارد محیط مدیریت شوید...
تصویر محمدعلی اکبری
KeepAlive
Apache یکی از پرکاربردترین وب سرورها می باشد. از این رو دانستن نحوه به کارگیری و تنظیمات Apache در استفاده بهینه از منابع یک دانش اجباری برای مدیران سرورها می باشد. بهینه سازی Apache‌ همواره به ایجاد تعادلی در استفاده از منابع منجر می شود.
Subscribe to RSS - مدیریت سرور (Sysadmin)