تصویر محمدعلی اکبری
دروپال 8
دروپال 8 با ابتکارات و بهبودهای زیاد، قرار است در نیمه دوم سال 2013 (August 2013) منتشر شود. اما مسیر توسعه آن کمی متفاوت از نسخه‌های قبلی خود خواهد بود.
برخلاف توسعه دروپال 7 که برخی ماژول‌های 6 را به هسته برد و بهبودهایی در کارایی و مصرف منابع دروپال 6 داشت، دروپال 8 با تغییرات عمده‌ای بازنویسی شده است.
فرآیند توسعه دروپال 8 را به طور کلی می‌توان در بخشهای زیر دسته‌بندی کرد:
مدیریت تنظیمات
قرار است بهبودهای زیادی در این بخش انجام شود. این بهبودها کمک زیادی در بخش توسعه، تست و نگهداری نرم‌افزارها با دروپال خواهد کرد.
در دروپال 7 به قبل، کل تنظیمات ماژول در هر بار بازدید صفحه در حافظه بارگذاری می‌شود. این امر یکی از دلایل مصرف زیاد حافظه در دروپال است. همانگونه که در منابع ذکر شده است بهبود کوچکی در views_fetch_data باعث کاهش 15% زمان اجرا و 49% مصرف حافظه شده است.
در دروپال 7 به قبل، تنظیمات هر ماژول در جداول و مکان‌های پراکنده‌ای ذخیره می‌شود. این امر جابجایی ماژول‌ها بین محیط‌های مختلف نرم‌افزار را دشوار می‌کند. ماژولی با نام features در نسخه‌های قبلی تلاشی برای رفع این مسئله بوده است.
 
وب سرویس‌ها
استفاده از وب سرویس‌ها موضوعی است که در سالیان اخیر اهمیت پیدا کرده است و هر روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود. کار وب سرویس پاسخ دادن به درخواست‌ها است، اما نه با یک صفحه HTML بلکه فرمت‌هایی از داده‌ها که در نرم‌افزارهای دیگر قابل استفاده باشد.
تا قبل از دروپال 8 نیز امکان نوشتن وب سرویس در دروپال به کمک ماژولی با نام services فرآهم بود. در دروپال 8 به صورت اختصاصی به وب سرویس‌ها پرداخته خواهد شد.
 
طراحی
هرچند دروپال 7 به قبل نیز امکان ایجاد هر نوع طراحی ظاهری را فرآهم می‌کرد، اما در دروپال 8 گروهی برای بررسی و بهبود امکانات طراحی تشکیل شده است تا طراحان امکان پیاده سازی هر نوع ایده‌ای را داشته باشند.
 
چندزبانی
در دروپال 7 به قبل ایجاد نرم‌افزارهای چند زبانه به کمک ماژول locale از هسته تا حدی قابل انجام بود، اما قسمت‌های زیادی هم توسط هسته برای چندزبانی پشتیبانی نمی‌شد. این قسمت‌ها از جمله مدیریت فهرست‌ها، محتوا و رده‌بندی‌ها برای ترجمه به ماژول i18n نیاز داشتند.
 
اچ تی ام ال 5
تمامی تگ‌های استفاده شده در ماژول‌های هسته نسخه جدید HTML را پیاده‌سازی خواهند کرد.
 
موبایل
دروپال 8 بیش از هر پلتفرمی برای موبال طراحی خواهد شد.

دیدگاه‌ها

تصویر دروپال کار

دروپال کار (تایید نشده)

مطلب و توضیحات بسیار خوبی بود.

مشتاقانه منتظر دروپال 8 هستیم، هرچند که تا زمان استفاده‌ی گسترده از آن مدت زمان زیادی باقی مانده.

ممنون.

تصویر سایت عکس

سایت عکس (تایید نشده)

خوب بود مرسی باید منتظرش بود

تصویر محمدعلی اکبری

محمدعلی اکبری

سایت خوبی (سایت عکس) با درپال دارید. خیلی سرعت سایت بالاست. از چه تکنیک‌هایی استفاده کردید؟

تصویر mydrupal

mydrupal (تایید نشده)

ممنون از مطلب خوبتون
دروپال چند تا مشکل داره به نظر من که امیدوارم در دروپال 8 درست شه.
یک فارسی سازی بخصوص تبدیل تاریخ به تاریخ شمسی
دو ذخیره ترجمه رشته ها در دیتابیس که فکر کنم اگه مثل وردپرس و جوملا از فایل استفاده میشد سرعت بیشتر و درخواست ها به دیتابیس کمتر میشد.
و نمیدونم دروپال با دیتابیس اوراکل کانفیگ میشه یا نه ولی اگه بشه خیلی بهتره
و کلا درخواست ها به دیتابیس زیاده که باعث مصرف زیاد و سرعت کم میشه.
البته من نظرم رو گفتم و مطمئن نیستم.اگه در این موارد مطلبی قرار بدید عالی میشه.

تصویر 8

8 (تایید نشده)

آیا در صورت استفاده از دروپال ، راهی برای انتقال سایت به ورژنهای جدید مثلا از 7 به 8 یا در آینده از 8 به 9 وجود دارد؟ این برام خیلی مهمه لطفا راهنمایی کنید.
خیلی ممنون

تصویر محمدعلی اکبری

محمدعلی اکبری

سلام؛ برای هر نسخه از Drupal یک فایل با نام UPGRADE.txt در مسیر ریشه آن وجود دارد. مثلا برای دروپال 7: http://drupalcode.org/project/drupal.git/blob/refs/heads/7.x:/UPGRADE.txt

افزودن نظر جدید