دروپال: فایل

هدف از این مطلب پیکربندی صحیح دروپال برای مدیریت فایل‌ها است. در یک سیستم مدیریت محتوا، فایل‌ها همه جا هستند، تصاویر بین متن‌ها، فیلم‌ها و ...

همچنین در صورتی که پورتال توسط چند نویسنده مدیریت شود، نحوه به اشتراک گذاری فایل‌ها و تعیین دسترسی درست به هرکدام اهمیت خواهند داشت.

1. ماژول Transliteration

این ماژول نام ماژول را حرف به حرف نویسی می‌کند، به این صورت که تمامی کاراکترهای غیر US-ASCII را به نزدیکترین معادل US-ASCII تبدیل می‌کند. به عنوان مثال فایلی با نام "سلام.jpg" را به "slm.jpg" تبدیل می‌کند. همچنین تمامی حروف را به حرف کوچک تبدیل می‌کند. به این ترتیب دو مشکل حل می‌شود: 1- عدم شناسایی کاراکترهای Unicode مانند فارسی در برخی سیستم‌های عامل، 2- رفع برخورد در لینوکس و ویندوز که اولی به کوچکی و بزرگی حساس است و دومی حساس نیست.

توجه: کار حرف به حرف نویسی با استفاده از Lock-up table هایی که در مسیر data وجود دارد، انجام می‌شود.

توجه: بعد از نصب به مسیر "صفحه اصلی » مدیریت » پیکربندی » رسانه » فایل سیستم" بروید و فایل‌های قبلی را تصحیح کنید. مسیر دروپال: admin/config/media/file-system/transliteration

 

2. ماژول File (Field) Paths

به صورت پیش فرض همه فایل‌های بارگذاری شده در فیلدهای دروپال در مسیر عمومی public:// که معمولا sites/default/files است، ذخیره می‌شوند. این موضوع باعث کثیف شدن یک مسیر عمومی می‌شود. در برنامه نویسی تمیز نگه داشتن محیط های عمومی و جهانی بسیار اهمیت دارد. با استفاده از ماژول File field paths مقصد نهایی هر فایلی که توسط فیلدها بارگذاری می‌شود تعیین خواهد شد. بعد از نصب هریک از فیلدهای فایل موجود برای Entity type های مختلف را ویرایش کرده و مسیر ذخیره فایل را تعیین کنید.

توجه: برای تعیین مسیر مقداری هشمندی به خرج دهید، به عنوان مثال مسیر زیر فایل‌های هر کاربر را به صورت تفکیک شده نگه می‌دارد. همچنین فایل‌های مربوط به هر مطلب نیز در پوشه جدا قرار خواهند گرفت.

contents/[node:author:uid]/node[node:nid]

توجه: مزیت دیگر این پیکربندی جلوگیری از تغییر نام خدکار فایل‌های هم نام توسط دروپال است.

 

3. ماژول IMCE

IMCE یک سیستم مدیریت فایل بومی دروپال است. این ماژول ساده اما ویژگی های خوبی دارد.

  • سازگاری با ویرایشگر ckeditor: به کاربر اجازه می‌دهد تصاویر، فلش، ویدئو و ... را در محیط ویرایشگر استفاده کند.
  • امکان تعریف پروفایل‌های مختلف برای نقش های دروپال: این ویژگی که در ادامه توضیح داده می‌شود در صورت پیکربندی صحیح کیفیت مطلوبی به سیستم تحریریه سایت می‌بخشد.

بعد از نصب IMCE وارد صفحه پیکربندی آن شوید و به ازای نقش‌های درگیر در تحریریه پروفایل بسازید. در ساخت پروفایل قسمت Directories جایی هست که باید مقداری هوشمندی و تمرکز به خرج دهید. پروفایل IMCE نویسنده و مدیر بالادستی آن برای یک سایت در تصاویر زیر آمده است.

به ارتباط مسیرهای بالا و مسیرهایی که در File field path تعریف کردیم دقت کنید. در مورد این پیکربندی در قسمت کامنتهای بلاگ بحث خواهیم کرد.

سوال: ویژگی که در زیر توضیح داده می‌شود را چگونه پیاده سازی کنیم؟

1- می‌خواهیم به مدیر سیستم این امکان را بدهیم که حجم زیادی از فایل‌ها را در مسیری با استفاده از  FTP بارگذاری کند و دیگر کاربران فقط بتوانند آن فایل‌ها را ببینند و از آنها استفاده کنند اما حق تغییر و حذف آنها را نداشته باشند.

2- چگونه به کاربر اجازه ایجاد پوشه‌های تو در تو در IMCE را بدهیم.

4. ماژول FileField Sources

در هسته دروپال تنها راه بارگذاری فایل‌ها در فیلدهای فایل Upload کردن آن است. ماژول FileField Sources راه های دیگری پیشنهاد می‌کند که از آن جمله میتوان به دانلود از سرور دیگر و مرور مسیری از سرور اشاره کرد.

سوال: سناریو اشتراک گذاری فایل توسط مدیر و استفاده از آنها توسط نویسندگان در اینجا نیز ادامه پیدا می‌کند. پیکربندی مناسب این کار چیست؟

سوال: پیکربندی بندی مناسبی برای این ماژول ارائه کنید که سازگاری مناسب با پیکربندی‌های مطرح شده در ماژولهای قبلی داشته باشد.

5. بارگذاری همزمان چند فایل

با استفاده از ماژول‌های Multiupload Filefield Widget و Multiupload Imagefield Widget ویژگی بارگذرای هم زمان چندین فایل به فیلدهای فایل و تصویر اضافه می‌شود. برای فعال سازی این ویژگی بعد از نصب Widget فیلد را تعیین کنید.

افزودن نظر جدید