تصویر محمدعلی اکبری
جاوا اسکریپت آزاد در مرورگر شما
LiberJS به بررسی و رفع مشکل آزادی نرم‌افزار در مورد فایل‌های جاوا اسکریپت می‌پردازد. در واقع این یک راه‌حل پیاده سازی شده برای مرورگرهای آزاد از جمله Firefox است که جلوی اجرای فایل‌های جاوا اسکریپت غیر آزاد را می‌گیرد.

به این ترتیب منتشر کنندگان و مدیران وب‌سایت یا باید بخشی از کاربران معتقد به نرم‌افزار آزاد را از دست بدهند و یا با انتشار و استفاده از نرم‌افزارهای آزاد به جای نرم‌افزارهای غیر آزاد، به آزادی کاربران خود احترام بگذارند.

آزادی در مورد صفحات وب اینگونه معنی پیدا می‌کند که کاربران باید دقیقا بدانند چه نرم‌افزارهایی و با چه لایسنسی در مرورگر آنها در حال اجرا است.

یک کاربر آزاد حق دارد به بخشی از نرم‌افزارهایی که به صورت غیر آزاد قصد اجرا در مرورگر وی را دارند، اجازه اجرا ندهد. همچنین بنا بر فلسفه نرم‌افزار آزار باید بتواند نسخه خود از نرم‌افزار جاوا اسکریپت را بجای آن اجرا کند.

به طور کلی مشکلات زیادی در مورد نرم‌افزار آزاد در نرم‌افزارهای وب وجود دارد. یک نرم‌افزار وب، قسمتی در سرور و قسمتی در مرورگر کاربر اجرا می‌شود. موارد زیادی در مورد نرم‌افزار آزاد در هر دو سمت وجود دارد که باید برای رسیدن به نرم‌افزار آزاد برای رفع آنها تلاش کرد.

افزودن نظر جدید