تصویر منوچهر صدری خانلو
بهبود رتبه الکسا

چطور رتبه‌ی الکسای خود را ارتقاء دهیم؟! این یکی از مهمترین سوالاتی است که وب‌مسترها و صاحبان وب‌سایت‌ها در ذهن دارند. علی‌الخصوص اگر برای شما مهم باشد که رتبه‌ی الکسای وب‌سایتتان را به رخ مدیران بالادست، رقبا یا مشتریان‌تان بکشید که به قصد انتشار تبلیغ به سمت وب‌سایت شما آمده‌اند. در واقع اگر ریشه‌ای‌تر بخواهم به مساله نگاه کنم، این رتبه‌ی الکسا نیست که برای شما جذاب است! این تعداد کاربران بازدیدکننده از وب‌سایت شما هستند که برایتان اهمیت دارد. دانستن این مطلب ساده کمک خیلی زیادی در ادامه به ما خواهد کرد.
در مورد نحوه‌ی رتبه‌بندی الکسا و اشکالات آن قبلاً در پست رتبه الکسا صحبت کردم. اگر اطلاعی در مورد خود السکا و نحوه‌ی رتبه‌بندی آن ندارید مطلب اخیر را بخوانید. لذا تاکید دوباره در مورد نکاتی که باید در برداشت از رتبه‌بندی اشتباه نگیرید انجام نمی‌دهم. در ادامه من به بیان پنج نکته  در مورد روش‌های بهبود رتبه‌بندی الکسا می‌پردازم و در پایان مهمترین نکته‌ای که لازم است رعایت کنید تا‌ رتبه‌بندی الکسای شما بهبود پیدا کند را گفته‌ام که از دید من، بدون آن سایر موارد ارزشی ندارند.
 
یک) استفاده از نوارابزار الکسا (Toolbar)
پیش‌تر هم گفتم. مهمترین منبع الکسا برای رتبه‌بندی جمع‌آوری اطلاعات از نوارهای ابزار نصب شده بر روی سه مرورگر Firefox، IE و Chrome است. لذا بهتر است بازدیدهای خودتان را از وب‌سایت خودتان با مرورگری که نوارابزار الکسا دارد انجام دهید!
 
دو) استفاده از ویجت الکسا
احتمال قریب به یقین استفاده از ویجت الکسا در وب‌سایت شما، به خودی خود کمکی به بهبود رتبه سایتتان نمی کند، دقیق‌تر بخواهم بگویم موضوع این است که الکسا در هیچ گزارشی از اینکه ویجت در رتبه‌بندی موثر است صحبت نکرده‌است، اما بحث‌هایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه این جزو سایر منابعی است که الکسا از آن استفاده می‌کند که بعید به نظر می‌رسد! در پست قبلی بلاگ راجع به منابع اطلاعاتی الکسا صحبت کردم.
حتی اگر ویجت مستقیماً تاثیری نداشته باشد، اما اگر کاربران به خاطر این ویجت ترغیب شوند که نوارابزار الکسا را دانلود کنند، به این ترتیب ترافیک بیشتری از سایت شما برای الکسا ارسال می‌شود و نتیجه بهبود رتبه‌ی سایت شما خواهد بود. البته خود من این روش را نمی‌پسندم! به عقیده‌ی من ظاهر وب‌سایت شما نباید به خاطر این مسائل دستخوش تغییر شود!
 
سه) برخی دیگر از اکستنشن‌ها
گفته می‌شود برخی دیگر از اکستنشن‌ها نیز اطلاعاتی از بازدیدهای شما را در اختیار الکسا قرار می‌دهند. این برای آن دسته از افراد ممکن است مفید باشد که دوست ندارند نوار ابزار الکسا را روی مرورگر خود نصب کنند. یکی از این نوارها SearchStatus است. اگر کاربرانتان مایل به نصب نوار ابزار الکسا نبودند از این دسته ابزارها می‌توانید استفاده کنید.
 
چهار) ثبات قدم
قبلاً گفتم که مبنای آمار الکسا اطلاعات سه ماهه است. در ادامه تاکید می‌شود که بازدید‌های مقطعی در مقایسه با بازدید‌های مستمر قطعاً ارزش پایین‌تری در رتبه بندی الکسا دارند. خود الکسا از این مثال استفاده می‌کند که اگر در طی سه ماه متوالی شما در بین 4 سایت همواره رتبه دوم را کسب کنید و نفر اول یکسان نباشد، در پایان مقطع زمانی شما در رتبه‌بندی اول خواهید بود!
لذا نکته مهم این است که سعی کنید ثبات قدم در ارائه محتوا یا سرویس اینترنتی خود را حفظ کنید و به روش‌های درست و پایدار جلب مخاطب بیاندیشید.
 
پنج) رقبا
باید حواستان به رقبایتان باشد. ممکن است شما بازدیدهایتان در طول یک دوره بهتر و بهتر شود، اما رتبه‌ی الکسا تغییری نکند! این به دلیل بهتر عمل کردن رقبای شماست. در هر دوره‌ای روش‌هایی برای جلب درست مخاطب و ارائه بهتر خدمات ظهور می‌کنند که شما باید این‌ها را رصد کنید و متوجه این موضوع باشید که همواره رقبایتان هم در حال تلاش هستند.
 
شش) افزایش بازدید، کار اینجاست!
اصلی‌ترین و بدیهی‌ترین مساله در بهبود رتبه الکسا این مورد است! چطور بازدید از سایت خود را افزایش دهیم؟ این مساله حتماً نیاز به بحث مفصلی دارد. اما دو عنصر اساسی در افزایش بازدید از سایت شما وجود دارد.
اول اینکه باید کاربران خود را با محتوا یا خدمات خوب مجاب کنید که نیاز پیدا کنند تا به سایت شما مراجعه کنند. اگر یک خبرگزاری هستید باید اخبار را به سرعت و با دقت و بدون جانبداری منتشر کنید. اگر یک سایت دانلود هستید باید به کیفیت سرویس خود و بروز بودن محتویات آن و نیازهای کاربران توجه کنید و ... . در نهایت آنچه مهم است ارائه خدمت صادقانه است! صادقانه به این معنا که با دروغ و محتوای قلابی و سرویس غیر واقعی نمی‌توان کاربران را در سایت نگه داشت، که اگر غیر از این بود، امروز باید پربازدیدترین وب‌سایت‌ها را کلاهبرداران اداره می‌کردند!
دوم اینکه سایت خود را در معرض بازدید قرار دهید. به این معنا که خود شما نیز با تبلیغات و معرفی وب‌سایت خود، شانس دیده شدنتان را افزایش دهید. تبلیغ در اینترنت و دیده شدن نیز بحث مفصل دیگری است. شناسایی مجاری صحیح تبلیغ، استفاده کاربردی از کلمات کلیدی، بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو و ... همگی به بهتر دیده شدن شما کمک می‌کنند، اما فراموش نکنید این بهتر دیده‌شدن اگر با سرویس خوب از سمت شما همراه نباشد تاثیری نخواهد داشت.
 
اشتباه نکنید!
در یک جمع‌بندی باید بگویم که بهترین و اصولی‌ترین راه برای بهبود رتبه، ارائه سرویس خوب است. استفاده از ریدایرکشن به سایت الکسا تاثیری در رتبه شما ندارد، همچنین الکسا تاثیری در موتورهای جستجو ندارد. لذا مسائل را با هم قاطی نکنید! آنچه باید روی آن تمرکز کنید، وب‌سایت خوب، محتوای خوب و سرویس خوب است.
 

دیدگاه‌ها

تصویر sara

sara (تایید نشده)

با سلام من میخوام سایتی که با asp.net نوشته شده روش بینه سازی انجام بدم ازتون راهنمایی میخوام -تا حالا این کارو انجام ندادم ولی مراحلشو میدونم - برنامه نویسی هم کار نکردم ولی اگه راهنمایی کنید میتونم
با تشکر

افزودن نظر جدید