ایجاد شناسه کاربری FTP در cPanel

اف‌تی‌پی (FTP)، قرارداد (پروتکلی) است که در شبکه‌های رایانه‌ای برای جابه‌جایی پرونده از مبدا به مقصد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ار آنجا که این روش ساده و کارآمد برای انتقال فایل‌های حجیم بین رایانه و هاست مربوط به وبسایت است، معمولا وب مستر ها ترجیح می‌دهند فایل‌های حجیم را به این طریق به سرور منتقل کرده سپس در محتوای سایت خود از آن استفاده کنند.

 لذا لازم است وب مستر دسترسی لازم از طریق FTP را به هاست داشته باشد. برای اینکار می‌توان با استفاده از شناسه مربوط به cPanel و یک نرم افزار FTP مانند FileZilla به هاست متصل شد و کار انتقال فایل‌ها را انجام داد.

اما دادن اطلاعات cPanel به وب مستر می‌تواند مشکلات امنیتی ایجاد کند، زیرا با استفاده از این شناسه کاربر به ریشه هاست یعنی تمامی فایل‌ها از جمله فایل‌های برنامه دسترسی دارد. از طرفی با داشتن شناسه cPanel می‌تواند وارد cPanel شده و به پایگاه داده، پست‌های الکترونیک و دیگر تنظیمات اصلی هاست دسترسی داشته باشد.

بنابراین بهتر است بجای شناسه cPanel یک شناسه مخصوص FTP با دسترسی محدود به مسیر مشخصی در سرور برای وب مستر ایجاد کرد. برای این کار مراحل زیر را در نظر بگیرید.

گام اول: با نام کاربری و شناسه مربوط به cPanel و با استفاده از آدرس http://www.yoursite.ir/cpanel وارد کنترل پنل شوید.

گام دوم: در نوار کناری در باکس Find کلمه ftp را وارد کنید و از گزینه های فیلتر شده، وارد گزینه FTP Accounts شوید.

گام سوم: در صفحه مربوط به FTP Accounts فرم مربوط به ایجاد شناسه جدید را تکمیل کنید. برای این کار حتما از گزینه Password generator استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید فایل‌ها از طریق وب در دسترس باشند، در فیلد Directory مسیر را با public_html شروع کنید. به عنوان مثال public_html/webmaster یا public_html/uploads می‌تواند مناسب باشد.

گام چهارم: با استفاده از یک نرم افزار FTP مانند FileZilla از طریق FTP به هاست متصل شوید. سپس فایلی با نام test.txt شامل جمله "FTP account is working" را بارگذاری کنید. سپس با توجه به مسیری که برای Directory وارد کردید، آدرس http://www.yoursite.ir/webmaster/test.txt را در مرورگر خود باز کنید. در صورتی که مراحل را درست طی کرده باشید، این فایل در مرورگر نمایش داده می‌شود. در غیر این صورت خطای Not found دریافت خواهید کرد.

افزودن نظر جدید