تصویر منوچهر صدری خانلو
سایت بازی های المپیک

المپیک و پارالمپیک تمام شدند و من هم مثل شما از اینکه بهتر از هر زمان دیگری در تاریخ نتیجه گرفتیم خرسندم. در میان تمام مدال‌هایی که به ورزشکاران این مسابقات تقدیم شد، باید مدال‌هایی را برای دست اندرکاران وب‌سایت بازی‌های المپیک لندن کنار گذاشت. وب‌سایت بازی‌های المپیک با وب‌سایت بازی‌های دو دوره قبل خود (آتن و پکن) و دوره بعد خود (ریو – البته فعلاً) اصلاً قابل مقایسه نیست و نمایش بسیار بهتری از توانمندی‌های یک تیم طراحی و پیاده‌سازی بود!
 
البته این مساله را نیز باید در نظر گرفت که هر چه پیش می‌رویم فناوری های بهتری در اختیار ما برای تولید وب سایت ها قرار می گیرند و تمایل مردم نیز به استفاده از اینترنت برای دریافت اخبار و صحبت در مورد آن بیشتر می‌شود. اما مدالی که من به مهندسان و طراحان این سایت می‌دهم مقایسه‌ای با در نظر گرفتن فاکتور زمان است.
 
اطلاع‌رسانی بر روی وب‌سایت مسابقات المپیک به قدری سریع بود که بارها برای من اتفاق افتاد جلوتر از تصاویر تلویزیونی و مجریان سیما از آنچه قرار است اتفاق بیفتد مطلع شوم (مثلاً در انتخاب وزن وزنه برداران). این باعث میشد تا در حین تماشای عمده‌ی مسابقه‌ها، وب‌سایت مسابقات را هم به طور همزمان دنبال کنم. از این نکته هم نگذریم که مجریان تلویزیون اصلاً استفاده خوبی از این وب‌سایت نکردند و بارها دیده شد که در مورد کسب اطلاعات سردرگم بودند.

مدال طلای طراحی
طراحی گرافیکی سایت یک بسته‌ی یکدست بود! همه چیز از لوگو شروع میشد و به لوگو ختم میشد! تمام المان‌های موجود در صفحه اعم از شکل منو، نتایج زنده، آخرین مدال‌ها، عنوان باکس‌ها، فوتر و حتی بک‌گراند صفحات به نوعی در شکل با لوگو همخوانی داشتند. نگاهی ساده به تصاویر زیر موید این مطلب است.
 

 
آیکونوگرافی استفاده شده در سایت به خصوص در منوی ورزش‌ها بسیار زیبا و به جاست و با علیرغم استفاده از رنگ های مختلف در بخش‌های مختلف سایت هویت و زیبایی خود را حفظ می‌کند.
 

 
متاسفانه من از موبایل اپ (Mobile App) در نظر گرفته شده برای بازی‌ها استفاده نکردم، اما به گواه دوستان این اپ خیلی کاربر پسند بوده‌است.
 
طراحی‌های جزئی اما خاص برای هر ورزش در صفحات مربوط به آن، ضمن حفظ یکپارچگی در طراحی، به طور ناخود آگاه تنوعی جزئی در صفحات پدید می‌آورد که کاربر بتواند صفحات را از هم بازبشناسد.
  
شناسایی مهمترین بخش‌ها و قرار دادن آن در نقاط دید کاربران از نکات مهم دیگر رعایت شده در طراحی بود. البته با توجه به حجم زیاد مطالبی که کاربران مختلف ممکن است در جستجوی آن باشند طبیعتاً ممکن است یک مقداری در ابتدا کاربر نیاز به شناخت محل آنچه به دنبالش می‌گردد باشد. البته این هم به نوعی یک نقطه قوت دیگر بود که در کمترین فضا، بیشترین استفاده انجام شده‌بود.
 
توضیح 1: مسئولیت زیر ساخت فناوری اطلاعات این مسابقات بر عهده‌ی شرکت BT بوده‌است. به نظر می‌رسد طراحی، پیاده‌سازی و اتصال وب‌سایت به سیستم‌های موجود در مسابقات نیز بر عهده‌ی همین شرکت بوده باشد.
 
توضیح 2: قبل از شروع مسابقات برخی از تست‌های عملکرد از سوی برخی وب‌سایت‌ها بر روی سایت انجام شد که همگی ابراز نگرانی کرده‌بودند با حجم بسیار بالای بازدید، ممکن است سایت به درستی کار نکند! اما اینطور نشد.
 
توضیح 3: سایت بازی‌ها به خاطر برخی دیگر از موارد مدالی نمی‌گیرد، اما خوب برای هر کدام دلیلی وجود دارد! مثلاً برای عدم وجود ویدیو در سایت شاید پخش بازی‌ها در YouTube (و اساساً وجود YouTube) دلیل خوبی باشد. فضای بسیار کم بین محتوای صفحه اصلی به دلیل حجم انبوه مطالب آن بوده‌است، المان های خیلی ریز و ... . لذا هدف اینجا تاکید بر نقاط قوت طراحی بود که امیدوارم این نکات در سایت بازی‌های 2016 ریو هم رعایت شوند.
 
توضیح 4: سایت بازی‌های المپیک زمستانی سوچی هم طراحی بسیار خوبی دارد و البته فکر می‌کنم در آستانه رقابت‌ها که سایت به شکل واقعی خود دربیاید و هنوز اشکالات واضحی در طراحی آن دیده می شود، طراحی خوب و مدرنی را شاهد باشیم که برخی از نکات رعایت نشده در لندن در آن رعایت شود. پیشنهاد می‌کنم این سایت را ببینید!
 

دیدگاه‌ها

تصویر احمد

احمد (تایید نشده)

nice

افزودن نظر جدید