تصویر محمدعلی اکبری

یکی از نیازهای اساسی یک آموزشگاه مجازی (LMS) قابلیت ایجاد ارتباط دو طرفه میان اساتید/مسئولان کلاس با دانش‌پژوهان است. همچنین برخی رویدادهای سیستم می‌بایست به صورت خودکار به افراد شرکت کننده در یک کلاس اطلاع سانی شود.

Messaging در مودل 2 این امکان را فرآهم کرده است که بر اساس رویدادهای اتفاق افتاده در درس به کاربران اطلاع رسانی شود. این ویژگی بر اساس رویدادهای سیستم (event-driven) کار می‌کند و پیام را با استفاده از متدهای اطلاع رسانی که برای آن تعریف شده است (message output) به کاربر ارسال می‌کند.

به عنوان مثال "ایجاد یک فعالیت/منبع جدید در درس" یک رویداد است. این رویداد ممکن است با استفاده از پست الکترونیک و یا پنجره Popup به کاربر اطلاع رسانی شود.

Messaging در مودل توسط ماژول‌هایی با عنوان message processor قابل گشترش است، به عنوان مثال می‌توانید رویداد و یا متد اطلاع رسانی جدید برای آن بنویسید.

ارسال پیامک نیز می‌تواند یکی از این روش‌های اطلاع رسانی باشد. برای این منظور در بخش پلاگین‌های سایت مودل می‌توانید نمونه‌هایی از این ماژول‌ها را پیدا کنید.

همچنین ممکن است به برخی اطلاع رسانی‌ها نیاز داشته باشید که مبتنی بر رویدادها نیستند. به عنوان مثال استاد می‌خواهد لغو کلاس درس برای هفته جاری را اطلاع رسانی کند. در این صورت به پلاگینی نیاز دارید که بلوکی برای ارسال پیامک در صفحه درس ایجاد می‌کند و استاد کلاس می‌تواند توسط آن به دانش پژوهان اطلاع سانی کند.

در نهایت برای راه اندازی امکان اطلاع رسانی با استفاده از پیامک به درگاه ارسال پیامک نیاز دارید که می‌بایست آن را خریداری کنید. همچنین در محیط مدیریت تعیین کنید کدام رویدادها و با استفاده از چه روشی اطلاع رسانی شوند. ممکن است اجازه دهید کاربر برخی از تنظیمات پیش فرض را برای خود تغییر دهد. به عنوان مثال ارسال پیامک برای ایجاد فعالیت در درس را لغو کند.

دیدگاه‌ها

تصویر بهزاد

بهزاد (تایید نشده)

در مورد ارسال اس ام اس در دروپال هم اگر تجربه ای دارید با هم به اشتراک بزاریم حتما مفید خواهد بود.

افزودن نظر جدید